HOG V1 - Hang-On-Glass algae scrubber

technikai kérdések, ötletek, konkrét kivitelezések, épí­tési tanácsok
Sygnus
Bohóchal
80 5

HOG V1 - Hang-On-Glass algae scrubber

Sygnus » 2020.02.01. 20:44

Sziasztok !

Mivel már régóta kűzdök a magas po4 0,5/ és no3 /100/ értékekkel és már rengeteg dolgot kipróbáltam / po4 megkötők, biopellet, szőlőcukor, vodka, ecet, stb.../ egyik sem volt igazán problémamantes és meggyőző módszer, ezért gondoltam megpróbálok egy ilyen HOG szűrőt.

Egy amerikai cég már szépen körbejárta a dolgot, tőlük jött az ötlet, na meg persze a neten van fent jópár házi megoldás is !

Az első verzióról sajnos nem csináltam építési / növekedési képeket, de pontosan feljegyeztem mi is történik.

0.nap:

Mindent összeraktam és beüzemeltem, majd vártam a csodát…

4.nap:

Semmi nem történt, gyanakodni kezdtem, kerestem a hibát. Én egy fa porlasztót használtam, ami nem az egész doboz szélességében tolta a bubikat ezért erre felé indultam. Csináltam egy kis buborék terelőt , illetve igazítottam a kanaván, hogy mindenhol érje a buborék és végig fusson rajta és a kanava felületét jól fel érdesítettem, hogy az alga könnyebben meg tudjon tapadni .

8.nap:

Még mindig semmi növekedés. Piros/kék led szalagokkal kezdtem, de rá kellett jönnöm, hogy kevés lesz, ezért kicseréltem 3w os ledekre, 2 piros+1 meleg fehér.

12.nap:

Nagyon halványan, de középen zöldülés jelei láthatók!

16.nap:

A kanava közepe már majdnem mindenhol zöld, a fehér rész alig látszódik át, de még csak felületi az alga. Az üveg viszont nagyon algás lett a világítási résznél, ezért ott gyakran pucolni kell.

21.nap:

Végre beindult rendesen! Első takarítás, kivettem a szűrőt, a középső részen mindenhol 2-3 mm vastag alga, a szélek is kezdenek algásodni. Hogy milyen alga nő azt nem tudom, néhol zöldes, néhol barna, egy két apró foltban fekete. Fogkefével, folyó víz alatt megpucoltam.

26.nap:

Totál vastag alga középen és a széleken is minden, és buborékban áll az egész felülete!

Ahol több buborék jön a porlasztóbol, ott hosszú 5-6 cm-es szálas alga növekszik.

Közben a GHL ből kiszedtem a PH értékeket is:

Kép

Ahogy látszik 01.16 kezdett növekedni az alga itt a ph értéken annyi a változás, hogy este nem esett akkorát az értéke, mivel az alga szűrő folyamatosan meg van világítva, egész éjszaka is.

Aztán ahogy az alga egyre jobban növekedett már a nappali ph értékek is magasabbak. Előtte max 8.08-ás volt most elérte a 8.16-ot is.

Közben mértem tösször is az értékeket, abban még nem igazán látok változást, talán a foszfát 0,25 és a nitrát picit halványult, de még mindig magas. Viszont a front üveget 1-2 nap helyett már 3-4 naponta pucolom csak és a korallokon is látok javulást! A zoák mintha szebben nyílnának és milkan fehér növekedési végek láthatóak.

27.nap

Takarítás, ez a napokban volt, itt fogalamzódott meg bennem, hogy leírom ezt az egészet, ezért csináltam egy képet, hogy miről is beszélek.

Kép

Fogkefével a nagyrészét lepucoltam, kiváncsian várom, mennyi idő alatt növi be újra.

Majd írom a fejleményeket, de közben már készül egy második verzió is, ami sokkal átgondoltabb lesz, mindent fotózok közben, leírom a részleteket, hátha másnak is jól jön és ha van rá igény akkor természetesen itt is közzé teszem !
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Sygnus
Bohóchal
80 5

Re: HOG V1 - Hang-On-Glass algae scrubber

Sygnus » 2020.02.07. 20:33

33.nap

Mint írtam a rácsot lepucoltam, 6 nap alatt ennyire nőtte be az alga.

Kép

A takarítás kicsit betett a dolognak, mert az első pár napon az akváriumban gyorsabban megjelent a zöld alga mint ahogy a szűrőben növekedett volna. Az arányt még meg kell találnom, mikor és mennyire szabad kipucolni.Most nem nyúltam hozzá, hagyom had fejlődjön.

A víz értékeken jelentős változás nincs, monti, hystrix, milka végeken továbbra is növekedés látható, a balling adagolásomat is picit feljebb kellett emelnem, hogy tartani tudjam az előző értékeket.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
: sasa Isotop (2): Tomi (1)

Coby75
Remeterák
7

Coby75 » 2020.02.15. 07:25

Szia!Na mi az eredmény Po4 szinten jelen állásban? :)

Sygnus
Bohóchal
80 5

Sygnus » 2020.02.15. 20:15

Coby75 írta:
2020.02.15. 07:25
Szia!Na mi az eredmény Po4 szinten jelen állásban? :)
Szia!

Közben épp fürdőszoba felújításban vagyunk, ami reggeltől estig elveszi az időmet, de holnap mérek, és takarítom/fotózom a jelenlegi állást a szűrőben !

Sygnus
Bohóchal
80 5

Sygnus » 2020.02.16. 13:12

42.nap

Hosszú fonalas alga növekszik, de a mért no3 és po4 értékek nem mutatnak csökkenést.

Kép

Kép
: Tomi (1)

sasa
Site Admin
1331 1 9 4 1 21 1

sasa » 2020.02.16. 15:06

Érdekes, pedig ami a kezedben van már nem kevés. Mennyi idő alatt nőtt ennyi?
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Sygnus
Bohóchal
80 5

Sygnus » 2020.02.16. 18:15

9 nap termése és még volt egy csomó aprólék amit fogkefével pucoltam le.

Coby75
Remeterák
7

Coby75 » 2020.02.17. 18:17

Köszönöm a részletes beszámolót, bizakodom azért a javulásban és akkor én is nekilátok egy hasonló barkácsba :)
: Sygnus (1)

Sygnus
Bohóchal
80 5

Sygnus » 2020.02.23. 16:53

47. nap

5 nap telt el az előző takarítás óta, most is jó vastag, bár nem szálas, tömzsi algát szedtem ki a szűrőből.

Értékekeben még nem vettem észre változást, de mintha kevesebb alga nőne az akváriumban. A lehabzó alján kezd felkopni az alga ami eddíg borította és már nem nő vissza.

Kép

Pár zoám is mintha kezdene feléledni , főleg középen a Rasta , régóta nem nyílt már, talán most valami lesz belőle...

Kép

Viszont pár napja megjelent elég erőteljesen a zöld cyno .....:bomb: remélem csak a változás jele, és ha normalizálódik minden akkor elhúz magától .
: Coby75 (1)

Tomi
Remeterák
107

Tomi » 2020.02.23. 18:25

Szia!

Remek kis beszámoló! 8-) A zöld cianóval nem akarlak riogatni, de amikor én bevittem egy kővel, csak a Chemiclean nevű szer segített.

Én is hozzászólok