szathmary » 21 nov. 2016 23:35 írta:Azért nekem van néhány gondom az összehasonlítással, ami ugye itt van:
http://images.philips.com/is/content/Ph ... Report.pdf Leginkább az, hogy a nagyon köröltekintőnek és tudományosnak tűnő anyagról az átlag ember azt gondolhatja, hogy elfogulatlan, pedig nem az:
1. A lámpák iszonyat messze vannak a vízfelszíntől. Ez legjobb tudásom szerint a LED-eknek kedvez.
2. ATI Sunpower lámpákat használtak, ami még középkategóriásnak sem mondható.
3. ATI Aquablue Special csöveket használtak csak, ami tele van zölddel és pirossal, így magas PAR értéke van, de a korallok energia háztartása (növekedése) szempontjából fontos 420-470nm nincs elég benne. Elég csak az egymásra vetített spektrumgörbéket megnézni. Ezért baromi félrevezető PAR értékeket összehasonlítani!
Azt is illik hozzátenni, hogy a
Philips nem csinált mást mint megnézte melyik az a LED lámpa, ami tisztességesen működik már évek óta és lemásolta:
https://reefbuilders.com/2012/12/19/tri ... ng-secret/ A Lani-LED már 2012-ben tudta, amit most a
Philips úgy ad elő (passzív hűtés, sok LED néhány nagy cluster helyett, stb.) , mintha bármi érdemi munkát is tett volna azon kívül hozzá, hogy a Cree LED-ek helyett a sajátját teszi bele. Sajnos a LANI kicsi ahoz, hogy árban versenyezni tudjon egy
Philips-el. Éljenek a multik!
Nyilvánvalóan minden szentnek maga felé hajlik a keze.. még ha egy kicsit is...
Mondjuk a Sunpower (le)minősítésével nem értek egyet... A powermodule vitatottan 5%fényerővel tud többet a két csövenként egy venti, valamint a kismértékben eltérő fényvető miatt...cserébe kb. 25%-al drágább (a nem dimmelhető változat, a dimmcomputeres Sp-hez képest) ..Azért, mert egy viszonylag egyszerű kivitel, és a kapott produktumhoz képest elérhető áron kínálják -bár nekünk még ez is drága!- ,egyáltalán nem nevezném alsókategóriásnak ! A piaci t5 lámpák között -hatékonyság tekintetében- felső kategóriát képvisel !
A led lámpát pedig a használat fogja igazolni, vagy cáfolni...
Aki egy kicsit is jártas már a témában tudja jól, hogy a fényerővel, meg a PAR értékekkel csak a hülyéket lehet beültetni a hintába... A Led lámpák - még ha pontosan lemásoljuk -vagy inkább megpróbáljuk! - a t5 fénycsövek + HQI spektrumait - akkor sem tudják 100% ban visszaadni azt az eredményt, ez tény ! Kezdem abban látni a hibát, hogy a chipek talán túl "steril" hullámokat állítanak elő, vagy tudomisén..A lényeg, hogy egyes korallok bizony nem teszik szét a lábukat a csiliárdos ledek alatt, ellenben egy kifingott t5 armatúra láttán egyből elolvadnak...
A led nem áttörés a tengeri akvarisztikában, hanem egy szükséges rossz, egy kompromisszum a költséghatékonyabb fenntarthatóság érdekében..Ha nem érdekelne a villanyszámla, valamint a termelt hő, akkor a mai napig t5+HQI kombót használnék...
A fényerő pedig parasztvakítás... külföldi (USA) oldalakon olvasni -ahol azért kicsit előttünk járnak led témában az erre a célra fordítható, zsebben lapuló tőke különbözet miatt-, hogy már inkább kezdik elhagyni a rideg fehér ledeket, mert azon kívül, hogy égeti a korallokat, és elnyomja a színeket, sok hasznát nem vesszük...Tehát pusztán attól, hogy egy led panel fényes, nem szabad seggre ülni... egyáltalán nem garantálja azt, hogy jó is lesz a tervezett élővilág fölé !
Szóval tényleg csak annyit mondhatok, hogy majd a használat adja magát....
Amúgy pedig én szívesen olvasok ilyen összehasonlításos izéket, de "csak annak a statisztikának hiszek, amit én hamisítottam" !
