felnyomó motor

technikai kérdések, ötletek, konkrét kivitelezések, épí­tési tanácsok
allen9
Bohóchal
114

Válasz: felnyomó motor

allen9 » 2013.07.27. 17:25

Sziasztok!
Eltörött a felnyomóm három lapátja a hatból. A pontos okot nem tudom de nem is érdekes (Gumis kolléga szerint a lágy indítás hiánya miatt).
A lényeg, hogy bár három lapáttal is felnyom, de azért gondoltam ez így nem mehet, valamit tenni kell. Nekiálltam a barkácsolásnak azzal a megnyugtató háttérrel, hogyha valamit tönkreteszek akkor Gumis társunktól tudok felnyomó rotort beszerezni.

Kép 1:
A barkács esszenciája az első képen látható személygépkocsi szélvédő ragasztó. Ennek szilárdsága, és rugalmassága kíváló, ráadásul relatív gyorsan köt. Egy tubus ára 1750 forint, és miután csak egy kávéskanálnyi szükséges, marad belőle bőven (két-három hónap alatt beszárad, de addíg eláll).

Kép 2:
Első lépésben pillanatragasztóval helyére rögzítettem a lapátkerekeket.

Kép 3:
A pillanatragasztó kötése után, kis késsel bőven felvittem a kerekek közé ragasztót. Tehát nem a törésfelületre tettem egy keveset, nahem jó 5-7 mm vastagon hordtam fel a rotor oldalfalára, és a forgórészre is. Kicsit úgy próbáltam a ragasztót felhordani, mint egy hegesztés varratát létrehozni.

Ezek után jött három óra száradsi idő. Utána a felesleges ragasztót, és a rotorlapátokra cseppent ragasztót egy zsilettpengével levágtam, és igyekeztem elegyengetni a rücsköket. Ez nem sikerült maradéktalanul, de egye fene!

Végül összeraktam a felnyomót és kézzel néhányszor átforgattam a rotort, hogy nem surlódik-e valahol.

Miután mindent rendben találtam, élesben elindítottam, majd egy napi járatás után ma ellenőríztem. A lapátkerekek tökéletesen a helyükön vannak, úgyhogy bátran ajánlom ezt a fajta javítást bárkinek. Persze akinek több pénze van, mint ideje, az inkább vegyen egy új felnyomót, mert az egész javítgatás (a száradást is figyelembe véve) 4 órát vett ígénybe.
A hozzászólást 0 alkalommal szerkesztették, utoljára allen9 2013.07.27. 17:28-kor.
Ok: kiegészítés

Juniduo-Triton-Aquaristic
Kereskedő
295

Juniduo-Triton-Aquaristic » 2013.07.27. 17:31

Átmenetileg, végszükségben nagyon jó megoldás, azonban előbb-utóbb mivel a súlyelosztása megváltozott(nincs centírozva) ki fogja verni a tengely rögzítését, alul-felül.
Mielőtt tönkremegy a forgattyúház én szereznék egy gyári rotort, ezt meg eltenném tarcsiba.
Persze ez privát vélemény....
zsotti

allen9
Bohóchal
114

allen9 » 2013.07.27. 17:59

Jogos a felvetés, én is gondoltam erre. A képen nem látszik, de mindegyik (az épek is) rotorlapát tövére is igyekeztem nagyjából ugyanannyi anyagot kenni, mint a töröttekhez. Meglátjuk meddíg bírja. Sajnos anyagiak terén nem vagyok elengedve, úgyhogy egyelőre marad ez. Megírom mikor végleg beadja a kulcsot.

barnajanos
Korallszirt Mester
820

barnajanos » 2013.07.28. 12:36

Szerintem is olcsóbb lenne most venni egy rotort, mint pár hónap múlva egy egész pumpát... Ez a megoldás szét fogja koptatni az egész cuccot a kiegyensúlyozatlanság miatt. A 'nagyjából' meg az 'igyekeztem' itt nem sokat számít.

allen9
Bohóchal
114

allen9 » 2013.07.28. 17:13

Miután két különböző helyről is ezt a választ kaptam, megfogadom a tanácsot, és beszerzek egy rotort.

De vészelhárításnak mindenképpen jó a megodás, mert még mindig hiba nélkül működik a felnyomó, tehát egy hosszú hétvégét, vagy tán többet is simán ki lehet húzni vele.

allen9
Bohóchal
114

allen9 » 2013.10.04. 18:23

Két hónapja írtam ide. Akkor egy javítást eszközöltem a törött felnyomón, de többetektől azt a tanácsot kaptam, hogy felejtsem el, mert a legrosszabbkor fog tönkremenni. A tanácsot megfogadtam, és a ragasztott felnyomó most tartalékban van.

Azonban mikor szerettem volna új felnyomót venni, akkor szembesültem vele, hogy bizony az 1.7 méter emelés, és a kívánt vízhozamhoz tartozó pumpa nem az én zsebemnek való hobby, egy fapados akváriumom van, de szerintem szép és szeretem.
(lehetőségeimet meghaladó hobby a tengeri akvarisztika, kényszerből kerültem bele egy ki nem fizetett munka kapcsán, de tetszik, és igyekszem annyit kihozni belőle amennyit ilyen feltételekkel lehet)

Szóval szembesülte a tizenezres árakkal, már-már Gumis kollégát hívtam föl a rotorért amit felajánlott, amikor megpillantottam a Vaterán egy kerti medence vízkeringető rendszerét. 1500 Forint volt, gondoltam egy próbát megér, ha nem műxik jól, akkor legfeljebb megy a kerti tóhoz (ami nincs de majd lesz valamikor).

Meg is érkezett a cucc. Kipróbáltam, és el voltam képedve a teljesítményétől. Először is az emelőmagasság. 1.7 méterig teljes kapacitással nyomta a vizet egy 30-as gége(!) csövön aminek azért a surlódási ellenállása nem kevés. De ezen a gégecsövön 1.8 méterig még mindig elfogadható teljesítményt produkált. 20-as szilikon csövön két méter magasan még mindig öntötte a vizet, mintha slagolnék.

Megnéztem a vízhozamot. A hivatalosan megadott egy méter magasságban a gégecsövön keresztül 2006 liter/óra. Persze egy 20-as szilikonon 1.7 méter magasságban lényegesen kevesebb lehet. Nem mértem ki mennyi, de magasabban tartja a vízszintet, mint a régi felnyomóm tartotta.
Mikor szétszedtem a motort aggódva hogy esetleg fém alkatrészek vannak benne, akkor láttam, hogy ugyanúgy műanyag minden mint a tengeris felnyomóban, és egy szép kerámia tengellyel rendelkezik.
Hát gondoltam megnézem mit tud. Természetesen csak a motort tettem a technikaiban, de elgondolkodtam azon, hogy tulajdonképpen az egész egységet betehetném a tartályba, ugyanis egy nagyon jól kiképzett szűrőtartálya van, ahová akár aktív szenes szűrőt is tehetnék.
A lényeg, hogy ennek a fejlesztésnek a hétvégén lesz két hónapja. Eddíg a sós víz nem bántotta.

Egy érdekesség. Az oldalán lévő matricán az van hogy made in USA. Hát nyílván hazugság, de mégis öröm volt látni, hogy nem Kína.

Valakinek van tapasztalata az ilyen jellegű motorokkal kapcsolatban? Azaz kezdjek spórolni egy felnyomóra, vagy ha ez eddíg hiba nélkül ment akkor remélhetem, hogy él addíg, amíg egy tengeris boltban vett felnyomó?
Amennyiben egy év múlva is tekerni fog, úgy beszámolok róla, ha beadja a kulcsot arról is.

lacika104
Doktorhal
55 1

lacika104 » 2013.10.04. 18:35

Baszki, ez kerti medencébe való szűrő! !Fogyaszt vagy 60 w-tot, 24 oràban megeszi az agyad. A motort meg a só! Szerintem felejtsd el:(
Nincs akváriumod, akkor buzi vagy....:D

allen9
Bohóchal
114

allen9 » 2013.10.04. 18:46

Igen, a fogyasztása 34 watt. Elég sok. Háááát nem is megy 24 órát.... de az előző felnyomó is 25 wattos volt. Az se ment egész nap (tudom kellett volna és kellene...).

A só még nem ette. Mondjuk két hónap, az nem olyan nagy idő, lehet kicsinálja idővel. Van a tarcsi felnyomóm. Ha ez beadja a kulcsot, akkor az visszakerül, és veszek egy gyári cuccot. Kezdek spórolni. (Ha meg bírja, akkor legfeljebb veszek valami mást az összekuporgatott pénzből)

farkas1014
Bohóchal
16

farkas1014 » 2013.10.04. 18:48

allen9 írta:Igen, a fogyasztása 34 watt. Elég sok. Háááát nem is megy 24 órát.... de az előző felnyomó is 25 wattos volt. Az se ment egész nap (tudom kellett volna és kellene...).

A só még nem ette. Mondjuk két hónap, az nem olyan nagy idő, lehet kicsinálja idővel. Van a tarcsi felnyomóm. Ha ez beadja a kulcsot, akkor az visszakerül, és veszek egy gyári cuccot. Kezdek spórolni. (Ha meg bírja, akkor legfeljebb veszek valami mást az összekuporgatott pénzből)

Hát nem hogy kellene menjen egész nap de KELL is ez azért így nem frankó ha nem folyik le a víz. Minek akkor Berlini rendszer?

Kaesh
Kereskedő
1008

felnyomó motor

Kaesh » 2013.10.04. 19:06

1. az én hailea felnyomóm 50W-ot fogyaszt papíron (és nincs 2000 huf a villanyszámlám)
2. kerámiatengelyes, műanyagburkolatos...miért is enné szét a só?
3. gratulálok ügyes :pont: vagy kíváncsi vagyok hogy bírja havonta egyszer nézz rá, akkor látni fogod ha valamit mégis eszik a só
4. én se értem, hogy miért is nem megy mindig a felnyomód?
Ami elromolhat, az egyszer biztos el is fog,de leginkabb akkor amikor nem vagy otthon 😁

Én is hozzászólok