Tapasztalatok: váltás Ballingról Tritonra

Minden amit, tudni akartok a korallszirtes akvarisztikáról ! Tegyétek fel a kérdéseiteket !
Osszátok meg a tapasztalaitokat !
sasa
Site Admin
1190 1 9 6

Tapasztalatok: váltás Ballingról Tritonra

sasa » 2017.12.29. 14:27

SZeretném megosztan ia tapasztalataimat a Triton rendszerre váltásról, hogyna ment és mik a rövidtávú tapasztalataim:

Elöljáróban annyit, hogy több, mint egy évig használtam a hagyományos Balling rendszert a Fauna Marine nyomelemeivel. A korallok szépek voltak, jól nőttek, jók voltak a szinek is. A KH / Kalcium / Magnézium fogyás nem volt arányos a balling szerint, KH több fogyott, Ca kevesebb és a magnézium szó szerint egyáltalán nem fogyott, olyannyira, hogy az utolsó fél évben már nem is adagoltam és 1500-on állt.

Látva több Trition rendszerrel futó medencét úgy döntöttem kipróbálom én is. Az átállás többé kevésbé zökkenőmentes volt a megfelelő odafigyelés mellett.

Az átállás és beállitás:

1) Betettem az algaszürőt. 160*75*55 a főmedence, ebbe tettem egy 50 literes algaszürőt. A megvilágitás egy Coralcorner által gyártott sima foglalatba tekerhető 15W-os LED lámpa, amiben van kék, piros, fehér és sárga LED is.
2) bármilyen variálás nélkül leinditottam a Trition Base elements rendszerét, követve a trition ajánlását - vagyis mind a 4 anyagból azonos mennyiséget kezdtem el adagolni és a KH fogyshoz igazitottam a mennyiséget.

Első tapasztalat volt pár nap után, hogy a CA és MG szint elkezdett nagyon emelkedni a KH-hoz mért adagolás mellett, ezért úgy döntöttem, hogy CA fogyáshoz állitom be az adagot átmenetileg és adagolok hozzá plusz szódabikarbónát ha kell.
Igy folytatva szépen beállt az adagolás 1-2 nap alatt. Majd ~ 2 hét után a KH fogyás szépen fokozatosan elkezdett csökkenni. Ma kell majd újra átállitanom a dozis pumpát, gyors számolás alapján már nem is kell KH-t adagolni, hanem beállt a rendszerben az egyensúly. Az az egyensúly, ami az elmúlt egy évben sosem állt be adagolás terén. Ezzel nagyon elégedett vagyok.

Hatások az élővilágra:

Az első látványos hatás az élővilágra már a 2. héten jelentkezett. Olyan korallok, amik hónapok vagy akár fél éve szinte egyáltalán nem fejlődtek szó szerint kilőttek az égbe. Egy példa egy maradék acropora tőről, ami április óta van nálam de soha egy centit nem nőtt, csak kiszinesedett és "elvolt":
Dia1.JPG
A képen látható "tüskék" ~4 hetes növekedést tükröznek.

A többi korall is egyértelmüen megindult, új növekedési végeket hoznak.

A szinek is szép lassan javulnak, bár csak apróbb árnyalatokról beszélünk, itt nem annyira egyértelmü a változás (még), mint a növekedés esetén.

Egyetlen negativ hatással szembesültem: az algásodás a nagyon alacsony tápanyag szint ellenére is megindult itt-ott főleg zöldalga tekintetében. Feltételezem a Trition anyag támogatja az alga növekedését és ez lehet az oka. Mostanság egy kis zöldalga nő a köveken is, leginkább ott ahol nem sima a kő felülete. Ezzel foglalkozni kell majd, ha nem múlik el magától.

Ezek a rövidtávú tapasztalataim, természetesen beszámolok majd a hosszútávúakról is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mer' a vizbül vonnya' ki a zoxigént! Teccik érteni?!

Groeg
Korallszirt Mester
949 5

Re: Tapasztalatok: váltás Ballingról Tritonra

Groeg » 2017.12.30. 09:18

Én is megosztom tapasztalataimat.

Core7 - other methods-ra (7 szeres koncentrátum) váltottam normál balling + fauna marin nyomelemekről.

Ahogy sejtettem, a KH adagolás kevés lesz a Ca - Mg-hez képest, ezért a Ca értékhez lőttem be a napi adagolás mértékét. (KH szinten tartáshoz napi szinten plusz szódabikarbona adagolás vált szükségessé.)

Pár nap alatt kiderült, hogy a Triton által ajánlott induló napi 2 ml/100 liter négyszeresét kell adagolnom. A korallokon igazából semmilyen plusz, vagy negatív változást nem tapasztaltam, így amikor az adag kifogyott (kb. egy hónap) visszatértem a régi módszerhez.

Isotop
Császárhal
244 3 2

Isotop » 2017.12.30. 10:13

A Triton Base Elementset is higítani kell? 1 literhez 9 liter RO-t kell adni?

Sasa!, ha esetleg van zoád, azon tapasztaltál változást?

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2017.12.30. 11:18

Isotop írta:
2017.12.30. 10:13
A Triton Base Elementset is higítani kell? 1 literhez 9 liter RO-t kell adni?

Sasa!, ha esetleg van zoád, azon tapasztaltál változást?
Igen, 10 liter lesz belole.

Nincs zoam, csak kokorallom.

szathmary
Remeterák
38 9

szathmary » 2017.12.30. 11:34

Sasa, a Te tapasztalatod sokkal inkább szól a "Triton metódusról" mintsem a Triton ballingjáról.
Bár bizonyítani nem tudom, szerintem a Triton ballingja, is csak egy balling, max azt tudom elképzelni, hogy egy picit meg van húzva benne a vas és a mangán, mert azt még ICP tesztel is csak 100x -1000x-es túladagolásban kezd látszani, viszont az algaszűrő igényli.

Szóval szerintem az extra növekedés nem a balling következménye, hanem inkább az algaszűrőé (de nálma a rohasztás is extra növekedést hozott, csak a színek is elmentek)

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2017.12.30. 17:00

Ezt nem gondolom, már megpróbálkoztam korábban az algaszűrővel + a hagymányos ballinggal és akkor konkrétan nagyon negatív tapasztalat volt vele, de semmiképp sem fejlődés.

gyuri77
Doktorhal
129 2

gyuri77 » 2017.12.31. 11:34

<p style="padding-left: 30px;">Én is elkezdtem kb. 3 hete a Triton core 7-et. Még mindíg nem tudom mennyit kellene adnom talán 5ml elég lesz 150l-be. Viszont a 3a és a 3b-t higitanom kell ozmóval mert töményen beadva kicsapódik. Hát nekem még nem tünt fel hogy elmennének az értékek, egyenesen arányos a fogyás és a növekedés adagoláskor, csak hát nem győzöm adni! Viszont lehet hogy ez mentette meg az akváriumom a teljes pusztulástól. Tudnillik átépítés után kezdtek dögleni az SPS-ek. Gyors Tritonos mérés és kiderűlt hogy a Stroncium is kevés de a Jód volt kritikus ami 20-as volt 60 helyett! Miért alakult ki ez a helyzet?

<p style="padding-left: 30px;">Az Aquaforest leggagyibb sóval pótoltam kb. 70l vizet! Lekoppant minden érték és a nyomelemek, hab a tortán a cianó és barnaalga kombó ami méginkább sterilizálta a vizet. Tanulság ne használjunk SPS medencébe szar sót, mert nyomelemeket vaktában úgy sem tudjuk pótolni!

<p style="padding-left: 30px;">Most már kezd javulni és realizálódni a helyzet, serencsére időben kapcsoltam.

gyuri77
Doktorhal
129 2

gyuri77 » 2017.12.31. 11:40

Most ilyen.
received_1605056322908326-960x612.jpeg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

sasa
Site Admin
1190 1 9 6

sasa » 2017.12.31. 12:01

Ha ez a "Kezd normalizálódni a helyzet" kíváncsian várom milyen amikor szerinted fasza :) 8-) Ez már így is 10/10!

gyuri77
Doktorhal
129 2

gyuri77 » 2017.12.31. 12:42

Köszi! A különbséget szerintem már csak én fogom látni, mert én még a polinyílásban szeretnék javulást elérni meg egy picit a színekben. Sajnos ezeket egy fotó sem adja vissza.

Én is hozzászólok